Kunigaikščiai Radvilos

Kunigaikščiai Radvilos

Volodymyr Aleksandrovič, Olga Baženova

0

Balsavo 0

22.00 €

Ypatybės ir aprašymas
ISBN9785420017593
AutoriusVolodymyr Aleksandrovič, Olga Baženova
Leidimo metai2015
LeidėjasMokslo ir enciklopedijų leidybos centras
Puslapių272
Leidinio kalbalietuvių kalba
Formatasknyga kietu viršeliu

Gausiai iliustruotame istoriniame albume “Kunigaikščiai Radvilos” pristatoma viena garsiausių Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės giminių. Radvilos – lietuvių kilmės didikų giminė, iškilusi XVI a. pradžioje ir vyravusi Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės politiniame ir kultūriniame gyvenime iki XVII amžiaus antrosios pusės, nepraradusi savo vaidmens ir XVIII amžiuje. Nė viena didikų giminė nei Lietuvoje, nei Lenkijoje nėra davusi valstybei tiek žymių ir garsių valstybininkų – ministrų, senatorių, karvedžių ir kitų aukštų valstybės pareigūnų. Radvilos turėjo išskirtinę privilegiją saugoti Lietuvos valstybės archyvą. Kunigaikščiai Radvilos pasižymėjo kaip aktyvūs kultūros ir meno rėmėjai, mokslo mecenatai, bažnyčių ir vienuolynų fundatoriai, inicijavo Biblijos vertimą ir paskelbė lenkų kalba, prisidėjo prie seniausio Lietuvos žemėlapio parengimo, jėzuitų kolegijos pavertimo Vilniaus universitetu, diecezinės kunigų seminarijos ir Popiežiškosios seminarijos Vilniuje steigimo, visos švietimo sistemos formavimo.

Radvilų giminė garsi karaliene Barbora, kardinolu Jurgiu, pasižymėjusiais karvedžiais, politikais, diplomatais, ministrais. Radvilos vieninteliai titulavosi Šventosios Romos imperijos kunigaikščiais, o kai kurie pasirašydavo: kunigaikščiai iš Dievo malonės (Dei Grate). Radvilos buvo turtingiausia ano meto didikų giminė, dvarus skaičiavusi tūkstančiais, išlaikiusi atskirą kariuomenę, pajėgesnę kartais už viso krašto.

Giminės pradžia siejama su legenda: Krivis Lizdeika radęs vilko guolyje vaiką, kurį užauginęs Radvilo („rado vilko“) vardu. Radvilų giminė kilusi iš bajorų Astikų, kurių tėvonija buvo netoli Kernavės. Vytauto Didžiojo bendražygis Kristinas Astikas turėjo sūnų Radvilą Astikaitį, kuris ir laikomas giminės pradininku, nes jo vardas virto giminės pavarde. Pirmasis ja rašėsi Lietuvos kancleris Mikalojus Radvila, pramintas Senuoju. Mikalojaus Senojo sūnūs tapo trijų Radvilų giminės šakų pradininkais: Biržų–Dubingių (protestantiškosios), Nesvyžiaus–Olykos (katalikiškosios) ir greit nutrūkusios Goniondzo–Raigardo. Radvilų genealoginis medis labai išsišakojęs. Iki mūsų dienų išliko nesvyžiškės šakos Klecko atšakos palikuonys. Neretai jos atstovai įvardijami kaip nekarūnuoti Lietuvos karaliai. Tai Lietuvos nepriklausomybės puoselėtojai, ekonominės galybės kūrėjai. Radvilų pilys, dvarai suvaidino didelį vaidmenį Lietuvos Didžiojoje kunigaikštystėje puoselėjant kultūrą, krikščioniškąsias tradicijas. Apie jų galybę ir didingumą liudija ir vietovės, kuriose jie kadaise gyveno.

Didikų Radvilų vardą mini ne tik lietuviai. Neužmiršta jo ir mūsų kaimynai baltarusiai bei ukrainiečiai. Baltarusijoje stūkso LDK laikus menančios Radvilų pilys, kitų didikų dvarai. Ypač garsus šiuo požiūriu senovinis Nesvyžius. Miestas klestėjo savo valdovų dėka, ypač – Mikalojaus Kristupo Radvilos Našlaitėlio. Tai šis didikas pasirūpino, kad Nesvyžius gautų Magdeburgo teises ir taptų klestinčiu europinio lygio miestu, kad jame klestėtų amatai ir virtų įdomus kultūrinis gyvenimas. Savo valdomas teritorijas Radvila Našlaitėlis modernizavo, remdamasis idėjomis ir žiniomis, parsivežtomis iš savo klajonių po Viduržemio jūros salas, Italiją, Egiptą, Palestiną, Siriją.

Istoriniame albume pateikiami Vilnius, Lietuvos Brasta, Nesvyžius (Radvilų architektūrinis kompleksas Nesvyžiuje – UNESCO pasaulio paveldo objektas) ir Olyka – ryškūs kultūros židiniai, įžiebti Radvilų giminės, taip pat daugybė kitų miestų, kurie iki šiol mena Radvilų vardą. Tai Biržai, Dubingiai ir Kėdainiai Lietuvoje, Myras, Liubčia ir Sluckas Baltarusijoje, Bilij Kaminis, Lvovas (Lvovo istorinio centro ansamblis – UNESCO pasaulio paveldo objektas) ir Žovkva Ukrainoje. Jie šiandien kalba apie kultūrinę bendrystę, siejančią didžiulį Rytų Europos regioną: Lietuvą, Baltarusiją ir Ukrainą.

Komentarai (0)

Rašykite komentarą apie šią knygą

Vardas*

El. Paštas

Atsiliepimas*

* - pažymėtus laukus užpilyti būtuna

loading
Panašios knygos

Prisijungti

Krepšelis

Krepšelis kol kas tuščias

Pagalba perkančiam

+370 5 2661682

10-18 val. darbo dienomis

Facebook draugai

close
SIŲSTI
email

close

Christianity in Lithuania

ISBN9955445513
AutoriusBaronas D.
Leidimo metai2002
Puslapių161
Leidinio kalbaanglų kalba
Pristatymo terminas 1-3 darbo dienos

The Peoples of the Grand Duchy of Lithuania

ISBN9955445521
AutoriusPotašenko G
Leidimo metai2002
Puslapių143
Leidinio kalbaanglų kalba
Pristatymo terminas 1-3 darbo dienos

Heraldry of Lithuania

ISBN9789955232032
AutoriusRimša, E.
Leidimo metai2008
Puslapių528
Leidinio kalbaanglų kalba
Pristatymo terminas 1-3 darbo dienos

The Diary of a Partisan

ISBN9789955463207
AutoriusL.Baliukevičius
Leidimo metai2008
Puslapių181
Leidinio kalbaanglų kalba
Pristatymo terminas 1-3 darbo dienos

Aisčiai. Raida

ISBN9789955209577
AutoriusEugenijus Jovaiša
Leidimo metai2014
Puslapių352
Leidinio kalbalietuvių kalba
Pristatymo terminas 1-3 darbo dienos

LDK samdomoji kariuomenė XV a. pabaigoje - XVI a. antrojoje pusėje

ISBN9789955234395
AutoriusGediminas Lesmaitis
Leidimo metai2010
Puslapių222
Leidinio kalbalietuvių kalba
Pristatymo terminas 1-3 darbo dienos

Vilniaus gatvių istorija. Pilies gatvė (naujas leidimas)

ISBN9789986745891
AutoriusAntanas Rimvydas Čaplinskas
Leidimo metai2015
Puslapių285
Leidinio kalbalietuvių kalba
Pristatymo terminas 1-3 darbo dienos

Res Lituana: kunigaikštystės bendrija

ISBN9786094250217
AutoriusDarius Kuolys
Leidimo metai2009
Puslapių255
Leidinio kalbalietuvių kalba
Pristatymo terminas 1-3 darbo dienos