Knyga atspausdinta ant labai kokybiško Munken Premium popieriaus, kuris negelsta ir pasižymi ilgaamžiškumu.
Šis 1960 metais išspausdintas romanas, pelnęs Pulicerio premiją, galėjo ir nepasirodyti, jei ne geri rašytojos draugai per vienas Kalėdas padovanoję jai metų algą ir raštelį: „Turi metus atostogų rašyti ką nori. Linksmų Kalėdų.“
Veiksmas vyksta didžiosios depresijos metais, rašytojos sugalvotame miestelyje Alabamoje. Čia visi vieni kitus pažįsta ir daug bendrauja. Pagrindinė romano veikėja – šešiametė mergaitė Džina Luiza, švelniai vadinama Paukšteliu, gyvenanti su vyresniuoju broliu Džemiu ir našliu tėvu, kuris dirba advokatu. Čia yra ir kaimynas, apie kurį suaugusieji vengia kalbėti, o vaikai, prisiklausę gandų ir pasitelkę vaizduotę, susikuria baimę keliantį personažą, kurio net nėra matę.
Miestelio ir pagrindinės veikėjos šeimos gyvenimas pradeda keistis, kai jos tėvas sutinka teisme ginti juodaodį, kaltinamą jaunos baltaodės moters išprievartavimu. Šeima jaučia neigiamą miestelio žmonių požiūrį ir net kasdienėse situacijose kylantį pavojų. Šis teismas pakeis mergaitės, jos brolio ir tėvo gyvenimą, bet ar pakeis žmonių nuostatas ir požiūrį?
Istorija, kurią romane „Nežudyk strazdo giesmininko“ aprašo Harper Lee turi šiek tiek autobiografinių detalių. Pačios autorės Harper Lee tėvas taip pat buvo advokatas, kuris gynė žmogžudyste apkaltintą juodaodį. Po to, kai jam nepavyko vyro išteisinti, jis nebesiėmė jokios kriminalinės bylos. Iš rašytojos gyvenimo į romaną atkeliavo ir Džinos Luizos bei Džemio draugas Dilas, ir baimę keliantis kaimynas, kuris nesirodo viešumoje.
Garbingo gyvenimo kukli pamoka – taip keliais žodžiais būtų galima apibūdinti šią knygą. Romanas „Nežudyk strazdo giesmininko“ primins, kiek daug suaugusieji gali pasimokyti iš vaikų, kurių nesugadintas, naivus, bet tikras ir paprastas žvilgsnis į pasaulį nugali baimes ir stereotipus, įsigalėjusius, rodos, per amžius.
Romanas pilnas šviesaus liūdesio ir tylaus džiaugsmo bei pasididžiavimo, kurį žmogui suteikia sąžiningumas ir tolerancija, o atima žiaurumas ir prietarai. Nors vaizduojami įvykiai yra tarsi toli nuo mūsų, autorės išpažįstamos vertybės aktualios visiems žmonėms, kad ir kokiame pasaulio kampelyje jie gyventų.
Praėjus vos porai metų po romano išleidimo pasirodė to paties pavadinimo filmas, laimėjęs tris Oskaro statulėles.